Skip to main content

Kamarát do dažďa

My ľudia, sme tvory spoločenské. Aj keď každému občas dobre padne byť na chvíľu sám, potrebujeme mať okolo seba ľudí – najlepšie však  kamarátov. Dá sa s nimi rozprávať, zabávať, stretávať sa a podnikať rôzne spoločné akcie. Najmä pre mladých znamenajú kamaráti veľmi veľa, na ich mienku dávajú často oveľa viac  ako na mienku rodičov, či iných dospelých.

Čím sa však od ostatných líši taký kamarát do dažďa? Hovorí mladý adolescent: „No, podľa mňa sa tým asi myslí niekto, kto je dobrý nielen pre zábavu, ale aj na také ťažšie chvíle“.  Presne tak!  Taký kamarát ostáva , aj keď nie sme práve v pohode, či nemáme práve najlepšiu náladu.  Možno sme sa ocitli v nejakej ťažkej situácii, možno sme aj urobili nejakú hlúposť, čo ostatných od nás odpudilo. On dokáže počúvať nielen seba, ale  nebojí sa pre naše dobro vytknúť nám aj nejakú tú slabosť. A čo je teda veľmi vzácna vec – aj keď sa niekedy nahnevá, vráti sa k nám späť a odpustí. Neomotáva nám falošné medové motúzy okolo nosa, naopak, snaží sa byť k nám úprimný a fér, môžeme mu dôverovať a dá sa na neho spoľahnúť. Dokáže  pomôcť, aj keď sa mu to práve nehodí, želá ti dobro, nezávidí. S takým kamarátom trvá priateľstvo zvyčajne dlho a býva upevnené časom. Takého kamaráta, či skôr priateľa si želá každý z nás. No niekedy sa zdá, že ich je len ako šafránu. Možno sa  občas  cítiš aj v dave tak trochu osamotený. Trápiš sa, že takú spriaznenú dušu nemáš.

 

Otázka znie: A čo ty? Dokážeš byť niekomu takým kamarátom do dažďa, akého si sám želáš? Dobrá rada znie: Začni sám od seba, nielen ber, ale aj dávaj. Určite sa ti to vráti.