Stres náš každodenný (Toxický stres)

Stres je každodennou súčasťou života a naše telo je naň pripravené vďaka evolúcii, ktorá nám zabezpečuje prežitie. Keď prežívame stres, zrýchli sa nám tep, zvýši tlak, produkujeme hormóny adrenalín a kortizol, aby sme boli silnejší, rýchlejší, ostražitejší než zvyčajne. Tieto fyziologické zmeny majú jediný cieľ, dodať nám fyzickú podporu pri čomkoľvek, do čoho sa púšťame. Lenže pozitívny význam stresu funguje, len ak ide o občasnú a krátku záležitosť. Vtedy sa vďaka kortizolu dokážeme mobilizovať a dosiahnuť najlepší možný výsledok. Problém je, ak žijeme v neustálom stresovom prostredí, vtedy je telo v neustálej pohotovosti, tiež v neustálej produkcii hormónov, tep a tlak ostávajú zvýšené. Stres sa stáva toxickým a v mozgu i tele spôsobuje zásadné zmeny.

Duša dieťaťa je zraniteľná a stačí iba občasné zažívanie stresu na to, aby ho naučilo pružnosti, odhodlaniu, optimizmu, upokojeniu sa.Pokiaľ sa s ním má vyrovnať v prostredí, ktoré je plné lásky, bezpečia, pochopenia a starostlivosti, dokážesa vyrovnať so stresovými situáciami bez negatívnych dôsledkov.Mladý mozog sa neustále vyvíja a posilňuje už vytvorené spojenia, ktorésa dokážu vytvárať iba v čase vyrovnaného emočného fungovania.Problém nastáva v situáciách, ako je emocionálne zneužívanie, ignorovanie, ale aj neustále rodičovské hádky, depresia či vážna choroba. Vtedy sa prežívaný stres môže ľahko zmeniť na toxický. Detská lekárka Nadine Burke Harris prirovnala prežívanie toxického stresu k stretnutiu s medveďom. Ak naňho natrafíte v lese, kortizol a adrenalín, ktoré produkujú nadobličky, nabudia organizmus, a vy utečiete. Čo však v prípade, že k vám medveď chodí každý večer domov? V takom prípade začne vysoká hladina hormónov poškodzovať organizmus.Neustále sa opakujúce výroky – „čo robíš, ani sa nesnaž, zase si to pokazil, si taký sprostý“- dostávajú dieťa do toxického stresu, ktoré reaguje adrenalínovou reakciou alebo paralýzou.Výskum potvrdil, že dlhodobá vysoká hladina adrenalínu a kortizolu
v organizme u detí spôsobila zaujímavú vec - aktivovala amygdalu, teda štruktúru mozgu, ktorá je zodpovedná za strach. Toxický stres spôsobuje, že táto časť mozgu zostáva u detí aktívna na úkor iných častí, ktoré sú zodpovedné za učenie, pamäť, kreativitu, ktorými ovládame svoje správanie. Ak dieťa do šiestich rokov opakovane zažíva toxický stres alebo ak prežilo viac traumatických zážitkov, ovplyvní to kvalitu celého jeho života.Oslabujú sa základy, ktoré sú nevyhnutné pre učenie, správanie i zdravie. Navyše skúsenosti podporujú aktiváciu príslušných častí v mozgu. Čím viac sa podporuje pocit ohrozenia, tým vyššiu citlivosť si na tento pocit deti vytvoria. Mozog potom vyhodnocuje množstvo situácií ako hrozbu, hoci v skutočnosti ohrozením nie sú. Telo je v neustálej pohotovosti, aj keď reálne ohrozenie neexistuje.

V živote je takmer nemožné vyhnúť sa stresu a nedá sa mu celkom zabrániť. Je preto nesmierne dôležité, koho má  dieťa pri sebe. Dospelú osobu, o ktorú sa môže oprieť, spoľahnúť sa na ňu, ktorá dokáže vytvoriť pocit bezpečia v ťažkej situácii.Pri podpore dieťaťa nezabúdajme na dotyk. Aj jedno objatie dokáže zmierniť bolesť, stres a úzkosť, vyvážiť nervový systém. Je to emócia, pri ktorej nepotrebujeme slová, je odrazom lásky a podpory, uvoľňuje oxytocín- hormón lásky, produkuje dopamín- zdroj motivácie a v neposlednom rade dokáže posilniť imunitný systém.

Podľa odborníkov je potrebné na vyváženie jednej negatívnej interakcie päť až sedem pozitívnych. Rýchlejšie zaregistrujeme zlé veci a dôraznejšie na ne reagujeme, než na tie dobré. Čím viac zmysluplnej pochvaly a príležitostí na úspech deťom poskytneme, tým viac dokážu precítiť pozitívne emócie, vyrovnať sa so stresom, budovať si sebavedomie. Preto nezabúdajme: Nech na konci dňa počet pozitívnych poznámok, ktoré ste venovali svojim deťom, niekoľkonásobne prevýši počet príkazov, inštrukcií alebo negatívnych poznámok.

 

Spracovala: Mgr. Mária Miňová

 

Použité zdroje: https://eduworld.sk/cd/martina-matejova/4208/toxicky-stres-ma-na-deti-devastacne-ucinky

  https://www.rodinka.sk/zdravie/zdrave-dieta/ako-toxicky-stres-nici-zivoty-deti/

  Dr. Álvaro Bilbao- Detský mozog vysvetlený rodičom

 1. Kubíková- Krotitelia displejov

  H.-P. Rӧhr- Sebaúcta u dětí

 • Adresa:
  • kpt. Nálepku 1057/18
  • 075 01 Trebišov
  • Slovensko
 • Telefón:
  • +421 56 672 3876
 • e-mail:
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Zásada ochrany osobných údajov (možnosti odvolania súhlasu)

Pokiaľ sú Vaše osobné údaje spracúvané na základe súhlasu podľa článku 6 ods. 1 písm. a) Nariadenia a zákona o ochrane osobných údajov, ako dotknutá osoba, máte tiež právo kedykoľvek odvolať udelený súhlas so spracovaním osobných údajov, a to aj pred uplynutím doby, na ktorú bol tento súhlas udelený, a to nasledujúcimi spôsobmi:

 1. emailovou žiadosťou zaslanou na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.,
 2. telefonicky 0911371767 alebo
 3. zaslaním písomnej žiadosti na adresu sídla prevádzkovateľa s uvedením textu „GDPR - odvolanie súhlasu“ na obálke.

Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania vychádzajúceho zo súhlasu pred jeho odvolaním.

V prípade akýchkoľvek otázok súvisiacich s ochranou Vašich osobných údajov vrátane uplatnenia Vašich práv v zmysle Nariadenia a zákona o ochrane osobných údajov Vás prosíme, aby ste kontaktovali nás alebo sa obráťte na našu zodpovednú osobu (pokiaľ je určená):

Kontaktné údaje: emailová adresa Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo číslo 0911 371 767

Copyright © 2017 CPPPaP Trebišov. Všetky práva vyhradené. | Realizácia: ComTech .